V tomto článku sa dozviete, ako si môžete uľahčiť vianočné pečenie a získať tak viac času pre vašu rodinu a iné veci, na ktorých vám záleží.
Ak ste ste na tomto blogu a čítate tento článok, budem predpokladať, že to máte podobne ako ja – pečenie vás baví, robíte to radi, tešíte sa naň, ale… pred Vianocami toho jednoducho býva trochu priveľa. A keďže sa blížia už desiate vianočné sviatky, ktoré trávim ako vydatá žena, nazbierala som za ten čas nejaké skúsenosti, ako si vianočné pečenie trochu uľahčiť – a dnes sa o ne s vami podelím.
Plán je základ
Viem, že plánovanie nie je pre každého a mnohí vianoční pekári oveľa radšej jednajú spontánne. A niektorí možno ani žiadnu antipatiu voči plánovaniu nemajú, ale popri všetkých ostatných povinnostiach sa im už jednoducho nechce, alebo nemajú čas. Chcem vám však ukázať, že plánovanie vianočného pečenia sa skutočne oplatí – a pomôže vám nie len tento rok, ale aj do budúcna. Ak si totiž urobíte dobrý plán, s ktorým budete spokojní, môžete ho pokojne využívať aj počas ďalších a ďalších Vianoc.
Urobte si teda kávičku alebo čajík, vytiahnite počítač alebo poznámkový blok a premyslite si, čo všetko by ste chceli počas týchto sviatkov upiecť a približne v akom čase. Rovno si tiež môžete napísať nákupný zoznam surovín, ktoré budete potrebovať.
S mojou mamou a sestrou zvykneme piecť každý rok spolu (viac o spoločnom pečení v ďalšom bode) a vypracovali sme si šikovný excelovský súbor, ktorý nám veľmi uľahčuje tak nákup surovín, ako aj samotné pečenie. Funguje to asi takto: Do excelovskej tabuľky som nahodila suroviny pre každý recept spolu s ich množstvom, a vedľa som pridala stĺpec, ktorý mi množstvá jednotlivých surovín automaticky zráta. V jednej tabuľke teda vidím, koľko čoho treba nakúpiť, a tiež skrátenú verziu každého receptu.
Ak by ste si chceli takúto tabuľku v exceli vytvoriť a neviete, ako na to, nižšie pripájam malý rýchlokurz. A ak vás to nezaujíma, alebo to už všetko viete, pokojne rýchlokurz preskočte a pokračujte ďalším bodom.
Rýchlokurz vianočnej koláčikovej excelovskej tabuľky
Ak si chcete pripraviť jednoduchú tabuľku podľa môjho vzoru, urobíte to takto: Začnete so stĺpcom F, kde zadáte suroviny zo všetkých receptov, ktoré plánujete piecť, pričom do stĺpca F napíšete názov suroviny, do stĺpca G množstvo suroviny, a do stĺpca H mernú jednotku (pozri obrázok vyššie).
Potom sa vrátite na ľavú stranu tabuľky, kde si vytvoríte nákupný zoznam. Do stĺpca A zadáte všetky suroviny zo všetkých receptov vypísaných v stĺpci F, a do stĺpca C zadáte merné jednotky. A teraz sa dostávame k trochu zložitejšej časti: V stĺpci B je potrebné vytvoriť vzorce, ktoré vám vyrátajú, koľko z ktorej suroviny budete potrebovať na všetky koláčiky dokopy.
Vysvetlím vám to na príklade hladkej múky z mojej tabuľky. Surovina „hladká múka“ sa nachádza v riadku 2. Vzorec som preto napísala do bunky B2. A napísala som konkrétne „=“, potom som klikla na bunku, v ktorej je zadané množstvo hladkej múky v prvom recepte, konkrétne je to bunka „G4“. (Keď kliknete na bunku, automaticky sa vám do vzorca doplní. Druhá možnosť je jednoducho napísať „G4“.) Potom som napísala znamienko „+“ a následne klikla na ďalšiu bunku, ktorá ukazuje množstvo hladkej múky – v mojom prípade to bola „G16“. A takýmto spôsobom pokračujete, až kým nevyklikáte všetky množstvá z danej suroviny. Nakoniec stačí stlačiť „Enter“ a vzorec vám automaticky vypočíta celkové množstvo.
Spojte sily
Možno sú medzi vami takí, ktorí najradšej trávia čas v kuchyni sami. A, verte mi, patrím tam tiež. Vianočného pečenia však zvykne byť naozaj veľa. A ja som zistila, že je naozaj efektívnejšie, a v tomto predvianočnom čase aj príjemnejšie, keď môžete s niekým spojiť sily. Ja napríklad každý rok zvyknem piecť s mojom mamou a sestrou. Robíme to tak, odkedy sme sa so sestrou odsťahovali z rodičovského domu. A naozaj takúto rodinnú aktivitu odporúčam, nie len kvôli efektivite, ale aj utužovaniu vzťahov.
Viem, že tento rok bude obzvlášť náročné stretnúť sa s niekým na spoločné pečenie. Ale na druhej strane môžete zapojiť ostatných členov vašej domácnosti. Nevadí, že sa napríklad váš manžel či manželka do pečenia zvyčajne nehrnú. Môžete im dať na starosti nejaké menej náročné úlohy, a zároveň spolu kvalitne stráviť čas.
Zapojte aj deti
Ak máte veľmi malé deti, alebo máte deti, ktoré ešte k pečeniu nepričuchli, táto rada nie je veľmi pre vás. (A tiež ak žiadne deti nemáte, hehe.) Ale môže vás na druhej strane povzbudiť k tomu, aby ste svoje deti zapájali do pečenia počas celého roka. Pretože už aj škôlkari, ktorí sú zvyknutí aspoň sem-tam s rodičmi piecť, vedia byť pomocou.
Tak napríklad moje deti so mnou pečú, odkedy sa naučili stáť. Teraz, keď majú 3,5 a 5 rokov, už vedia pomôcť pri výrobe cesta. A potom stačí im ho vyvaľkať (vaľkali by aj sami, ale s tým im ešte musím pomáhať), a oni bez problémov povykrajujú sušienky a uložia ich na plech. Samozrejme, nie sú to najkrajšie sušienky na svete, ale veď sú len pre nás.
Mrazte priebežne, pečte naraz
Táto rada je veľmi jednoduchá. Všetky cestá na vianočné sušienky si môžete pripraviť vopred a zamraziť. Cesto vám v mrazničke vydrží aj mesiac. Takto si môžete priebežne spraviť zásobu ciest na všetky plánované koláčiky. A keď príde čas pečenia, môžete sa venovať už len vaľkaniu, vykrajovaniu a zdobeniu.
Na počte plechov záleží
Rada na záver znie: Na veľké pečenie potrebujete minimálne tri plechy, ideálne štyri. To zaručí, že nebudete mať zbytočné prestoje medzi vykrajovaním, chladením (Sušienky treba pred pečením zachladiť, aby pekne držali tvar. Ale o tom niekedy nabudúce.) a pečením.
To bolo pár tipov odo mňa k uľahčeniu vášho vianočného pečenia. Tak snáď vám niektorý (alebo aj všetky) z nich pomôže. Majte sa krásne a užívajte si prípravy na Vianoce. A nech sa vám vždy dobre pečie!
Soňa